Sayfalar

Pazartesi, Nisan 21, 2008

Bilişim teknolojilerinde gelecek

En son kısmetse "Bilişim teknolojilerinde gelecek" seminerine katılmaya niyetlendiğimi söyleyip, kısmet demiştim. Nasib oldu dün ODTÜ'ye seminere gittim

Anakarda yaşamama rağmen geçen seneki Özgür Yazılım Şenliğinden beri ODTÜ ye uğrayamamıştım. Her zaman güzel olan ODTÜ baharla daha bir güzel görünüyordu. Benim gibi Toz ve dumanlar içinde çalışan biri için cennet gibi bile denebilir.

saat 11 gibi ODTÜ'ye geldim. Biraz erken geldim ve gelmişken kütüphaneye uğrayıp kitap karıştırdım. ODTÜ nün kütüphanesi gibisi yoktur. İstediğiniz kitabı istediğiniz gibi kurcalarsınız. Okulda Laptop kullanımı epey bir artmış olmalı ki masalara fiş yeri konmuş. Bir kaç kişide de gördüm zaten Laptoplarını kitaplarını açmışlar uğraşıyorlardı. Hey gidi günler hey biz vakti zamanında Casio fx-3600 scientic ! hesap makinasını güç bela aldırdıydık.

Seminer duyrusunu ben Fazlamesai den duymuştum ilk seminer
Bilgisayar Dünyasında Akademik Açılımlar
o Prof. Dr. Volkan Atalay (Biyoinformatik)
o Prof. Dr. Fatoş Tünay Yalman-Vural (Görüntü İşleme)
o Yrd. Doç. Dr. Erol Şahin (Robotik)
o Dr. Atilla Özgit (İnternet Teknolojileri)

şeklinde geçiyordu. Bu seminerle birlikte hayal kırıklıklarımız başladı. İlk olarak Görüntü işleme hakkında konuşacak Fatoş Hanım başka bir program dolayısıyla katılamadı. İkinci olarak seminerin asıl konusu Biyoinformatik, Görüntü İşleme,Robotik, İnternet Teknolojileri den çok mezun adaylarının araştırmacı olmasını teşvik etemesi konusundaydı. Yinede böyle ileri teknoloji konularda yıllarını vermiş insanlardan çalıştıkları konularda bir iki kelime etmeleri de yeterdi ve yetti.

Sonraki iki konuşma benim ilgi alanıma zaten girmiyordu ben de o ara maddi ve manevi gıdalarımı aldım.

Son konuşma
Bilişim Sektöründe Girişimcilik
o Bora Güngören (Portakal Teknoloji)
o Eren Bali (Eofer)
o Gürkan Caner Birer (RotaSoft)
o Munir Ercan (RotaSoft)
idi. Bu 4 girişimci arkadaş bir salon dolusu girişimci adayıyla karşılaşınca sanırım biraz ürktüler!
"Biz şimdi bu girişimci adaylarını yüreklendirirsek yarın hepsi karşımıza rakip olarak çıkarlar, girişimcinin başını küçükken ezmek lazım" şeklinde düşünmüş olmalılarki hepsi birden verdiler veriştirdiler.
- Bulaşık yıkamayı , çöp toplamayı, bilmiyorsanız bu işlere girişmeyin gidin bir temizlik şirketinde staj yapın.
- şirket kurun 5 yıl boyunca batmazsanız, size ancak iş gelir.
- Kestiğiniz faturanın vergisini hemen ödersiniz, Parasını Allah bilir ne zaman alrısınız belki de alamazsınız.
- Küçük balık olmayı öğrenin ki büyük balıklar açlıktan ölmesin.

gibi iç ferahlatan ! ve yüreklendiren ! sözler sarfettiler. Şaka bir yana çok hoş bir sohbet oldu, sırf bu yüzden bile bu etkinliğe katılınırdı. Belkide pek çok kişinin ayaklarının yere basmasını sağlamışlardır.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum. Çok güzel bir bahar gününde çok güzel bir etkinlik oldu. Emeği geçen herkese buradan teşekkür etmeyi borç bilir, tiz zaman da yeni seminerlerini bekleriz...


Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum. Çok güzel bir bahar gününde çok güzel bir etkinlik oldu. Emeği geçen herkese buradan teşekkür etmeyi borç bilirim. Tiz zaman da yeni seminerlerini bekleriz...

Hiç yorum yok: