Sayfalar

Cumartesi, Ekim 24, 2009

Bulanık Mantıkla Otamatik Pilot !

Evet itiraf ediyorum Nasrettin Hocadan Bulanık Mantık Dersi yazımız bir giriş yazısı değildi. İyi kötü bulanık mantık konusunda bir şeyler okumuş ve fakat aklında bütün bunları toparlayamayanlar için yazılmıştır. Ama Biraz ön okumayla o yazıdan şek çok şey öğrenebilirsiniz. Yinede biraz soyut kaçıyordu.

İşte bu yazımızda biz basit ve somut bir bulanık mantık uygulaması örneği hazırladık.


Bir uçağımız ve takip etmesi gereken bir rotası var. Elimzdeki bilgiler Uçağımızın konumu, Rotaya göre olması gereken konum ve Roatmızdaki bir sonraki konum. Bu bilgilerden hem şimdi ve hem bir sonraki Rotadan sapmamızı tespit edebiliyoruz. ve bunu aşağıdaki gibi Bulanık kümlerle modeliyoruz. yani Rotanın Sağında, Solunda yada Merkezde diyeUçağın yönlendirmek içinde Uçağa Açı verebiliyoruz. Bu açıyı belirlemek içinde Rotadan sapmalarımızı kullanıyoruz. Basit Bir Simulasyon uygulaması yazdık


Programramımızı her zaman olduğu FLTK kütüphnesi ve CodeBlocks IDE si kullanılarak hazırlandı. Bulanık Mantık için daha önceden bulanık mantıkla kenar bulma yazımızda verdiğimizi SamFL kütüphanesi kullanıldı. Program Windowsda derlendi ama Linuxda da derleyip çalıştırabilirsiniz.
İndirmek için Buyrun
Download : FuzzyAutoPilot

Hiç yorum yok: