Sayfalar

Cuma, Mayıs 02, 2014

Gafil gezme şaşkın...

Emel denizinde hırs rüzgarlarıyla ve tama yelkenleriyle akıp duran helak gemisinde çalkanıp duruyoruz. Bu gemi bizi ecel enginlerine doğru götürüyor. Bizim üzüntü ve kederimiz hala gelip geçici olan fani dünyanın işlerini görmek. Hadisatın elinde oyuncak olmuşuz, fanilik ve ölüm çığlıkları kulaklarımızı doldurduğu halde.
...
Her gün önümüzden ve arkamızdan ölüm meleği ; "Nerde olursanız olun ölüm size ulaşır " fermanını haykırıyor. Kabirlerimizin karanlık çukurları cesedlerimizi bekliyor. Biz hala gaflet çukurlarında ve şehvet bataklarındayız

Ey akıllı!, ne zamana kadar kurtuluş yoluna sırt çevirerek tehlikeli yerlderde dolaşacak ve taatın ferahlığını bırakıp isyanın dar yollarında ömür tüketeceksin ?
...
Ey Kardeş Ömür çok kısadır. ... Dönüş Allahadır....

Gafil Gezme Şaşkın Bir Gün Ölürsün
Dünya Kadar Malın Olsa Ne Fayda
Söyleyen Dillerin Söylemez Olur
Bülbül Gibi Dilin Olsa Ne Fayda

Allahım Bize kendine yakınlaşmayı kolaylaştır. Senden uzaklaştıracak şeylere fırsat verme!.. Bizi sana muhtaç olma ve senden başkasına ihtiyaç duymama hissiyle müstağni kıl ki, asla senden müstağni olmayalım. Kereminle amellerimizi halis kıl. İrade-i İlahiyenle bize tevekkül nasib et! İnayetinle yardım eyle!..
...
Bize ibadet ve itaat için en kolay yolu nasib et. Gaflet ve hatalarımızdan dolayı bizi hesaba çekme. Günlerimizi sana yakınlığa vesile olacakve rızanı kazandıracak amellerle geçirmeyi nasib eyle.
...
Allahım Dillerimizi ancak zikri ilahine bırak. Kalplerimizi Zat-ı İlahinden başkasına bağlama. Ruhlarımızı sana  yakınlığın latif rüzgarlarıyla ferahlandır, gönüllerimizi sevginle doldur. İç dünyamıza kullarına karşı iyi niyyetler yerleştir. Nefsimizi ilmin cihetine yönelt.

Amin...

Üç aylarınızı ve Kandilinizi tebrik eder dualarınızı bekleriz...

Not :
Yazılar ; Ahmet er Rifai nin "Delilleriyle Marifet yolu" adlı kitabından derleme
Şiir ; Bir gaziantep türküsünden...

Hiç yorum yok: