Sayfalar

Çarşamba, Mart 09, 2011

Ankara Yazılım Atölyesinde Son durumlar

Epeydir elimiz değipde bir şeyler yazamadık. Aslında yazmak pek çok konu oldu. Ama bu yazı fikirleri tıpkı kuşlar gibi oluyor. Kelimelere döküp kafeslemezseniz uçup gidiyor.

 Her ne ise Kronolojik olarak başlayalım. Ankara Yazılım Atölyesi olarak uzun bir aradan sonra OpenCv ağırlıklı bir buluşma . Öncelikle  buradan katılanlardan ve katılmaya gelmiş fakat kapı duvar bulamayan  kişiler varsa buradan özür diliyorum. Etkinliğin yerini ben ayarlamıştım.  Fakat yetkili şahsın rahatsızlığı ve telefonlada ulaşamamam sebebiyle, ortada kalma durumumuz oldu. Neyseki sayımız azdıda, bir şekilde  başımızın çaresine baktık.

Önce Volkan kardeş  epey emekle hazırladığı, OpenCv sunumunu yaptı;
OpenCv Nedir ? OpenCv  ile neler yapılabilir ,Pratik (Ticari ) Uygulamaları, Örnek videolara eşliğinde bir güzel anlatıldı.

Ramazan Kardeş ise OpenCv + YSA + SVM 'li bir karekter tanıma çalışmasını tanıttı.

Sonuç olarak güzel bir toplantı oldu. Hüseyin toplantının Flash!  ismi oldu. Epey sorular sordu. Sorularından da anlayabildiğimiz  kadarıyla ilginç Web tabanılı OpenCv, projeleri ( yırttık abicim ) var. İnşallah vazgeçmezde bizde görürüz.

Bu arada aradan epey geçtiği halde. Volkan bey OpenCv diplomamızı yollamadı, Bekliyoruz, o kadarda dinledik kardeşim.

Ankara Yazılım Atölyesi Şubat ayı içinde planlama yapıldı fakat malesef  uygun bir mekan bulunamadı. Tez zamanda yer sorununu çözülmezse, faliyetler tarihe karışacak. Zaten Ahmet kardeşde "Yaylalar Yaylar" türküsünü çalışmaya başladı, Askerede giderse halimiz harap. Gençler el atında bu faliyet kaybolup gitmesin. Hiç bir şey öğrenmemiş olsakda tanışmamıza vesile oluyor malum Bir birini bilmemek insaf değil....

2 yorum:

Adsız dedi ki...

OpenCvSharp kullanımı ile ilgili bir sorum olacaktı

Elimde çok büyük binary görüntüler var. Bunları okuyorum fakat Blobs kütüphanesini kullanmak için pixelleri labellayacağım görüntüyü oluşturamıyorum.

Görüntünün boyutları 14000x18000 civarında.

Bu konu ile ilgili çözüm öneririseniz çok sevinirim.

using (IplImage imgSrc = new IplImage(""path...", LoadMode.GrayScale))

using (IplImage imgLabel = new IplImage(imgSrc.Size, BitDepth.F32, 1)) --> Hata alınan satır

Hata: "Failed to allocate ... bytes"

Platform 32 bit Windows-7 (RAM 3GB)

birol kuyumcu dedi ki...

yorumunuzun yazıyla ilgisi yok e-mail adresim profil kısmında var oradan iletişime geçin