Sayfalar

Cumartesi, Ocak 28, 2006

C++ içinde Lisp kullanmak

bir kaç yıl önce Eric Steven Raymond'un "Nasıl Hacker Olunur?" adlı meşhur yazısını okuduğumda dikkatimi çekmişti.
LISP' öğrenmek başka bir sebepten dolayı önemlidir - sonunda anladığınız zaman elde edeceğiniz aydınlanma deneyiminden dolayı. Bu deneyim, bir daha hiç LISP kullanmasanız dahi, hayatınızın kalan kısmında çok daha iyi bir programcı olmanızı sağlayacaktır.1
Gerek bu yazıdan gerekse Yapay Zeka ile olan ilgim gereği Lisp le ilgilenmeye başladım. Lakin C/C++ kullanan biri olarak bütün bir uygulamayı Lisple yazmakta pek akıllıca gelmiyordu bana. Sonra ya senden başka aklı evvel yok mu ? deyip bakınca "C++ with Lisp" google marifetiyle buldum.
InteLib
InteLib is a library of C++ classes which lets you do Lisp programming within your C++ program even without any additional preprocessing, without all those calling conventions etc. You can write a C++ code (that is, a code which is accepted by your C++ compiler) thinking in a "Lisp mode" and the code you write will look much like Lisp code altough it will be pure C++.
Lisp Plus Plus
Lpp (Lisp Plus Plus), is a library of Lisp like functions and macros usable in C++ programs. The philosophy behind Lpp is to provide as close as possible the semantics and style of Lisp rather than try to force it to fit a static style of programming. Lpp tries to emulate Common Lisp as much as possible in this regard. By doing things this way part of the true power and flexibility of Lisp can coexist and mix with the static typing features of C++ even within functions and objects.

Hiç yorum yok: