Sayfalar

Cuma, Mayıs 16, 2008

Yol ayrımında okuyucuyla hasbihal

Ne içindeyim zamanın,
Ne de büsbütün dışında;
Yekpâre, geniş bir ânın
Parçalanmaz akışında.


Bilenler bilir bilmiyenlerde şimdi öğrensin bendenizin işi bilgisayar yada programcılıkla ilgili değildir. Burada yazdığım yazıları ve projeleri akşamları hazırlıyorum.

Bugünlerde işlerimde epey bir yoğunluk olduğundan akşamları yorgun oluyorum. ve dolayısıyla pek bir şey yapamıyorum. Bir de bütün bunların üstüne ne yapacağıma karar verememiş olmam bezginliğimi artırıyor.

Peki sizce ne yapmam lazım buyrun yol ayrımından manzaralar.

FannTool
Epey bir zaman sonra FannTool'un yeni versiyonunu çıkarabildim. bu versiyonla artık FANN'nın en yeni versiyonundaki imkanlarada kavuşmuş olduk. FLTK 1.1.8 çıktıktan hemen sonra karşılaşılan birkaç problem yüzünden 1.1.9 versiyonu çıkarıldı. Bizde bu versiyonu kullandık. Şu an itibariyla 200'ün üzerinde download edilmiş durumda.

1) Eğitim sistemlerine Genetic eğitimi eklemek: bu aslında FANN kütüphanesi dahilinde yok ben FGA kullanarak böyle bir yenilik eklemek istiyorum.

2) Veri işleme kısmı : Gerçekten YSA larla uğraşmada en sıkıcı kısmı eğitim ve test verilerinin hazırlanmasıdır. Bir nebze olsun bu işleri kolaylaştıracak bir yapı tasarlıyorum.

3) geçen yılki GSoc da FANN ile ilgili yapılan yeniliklerin ana koda adeapte edilip FANN 3.0 çıkması bekleniyor o çıkınca yeni YSA çeşitleride FANN'a dahil olacak. O zaman yeni tür YSA lara göre FannTool da adapte edilmesi lazım.

4) FannTool'un kullanımını göstermek için bir tutorial tarzı bir uygulama yapmak lazım.

5) FANN kütüphanesine aşina olanlar için FannToolda kullanılabilecek ayarlar anlaşılır, Fakat sadece YSA tasarlamak için kullanmak isteyenler için zor olduğu aşikar. Bu yüzden basit bir help dosyası oluşturmak lazım.


Blueplayer :

Audiere kullanarak yazdığım basit bir ses çalma programıı. Arabirimini yine FLTK ile yazdım. ve benim ilk yayınladığım açık kaynak kodlu projem. yani ilk göz ağrım. elimde yayınlanmamış
0.7. versiyonu var, fırsat bulursam yayınlamayı düşünüyorum. ufak tefek düzenlemeler dışında AudioCD ses cd si çalma özelliğini eklemek lazım. Ama bu konuda pek de hevesli değilim epey bir süredir üzerinde çalışmıyorum. Talep olurda bu projeye devam etmek istiyen olursa buyursun gelsin memnun olur elimizden gelen yardımı esirgemeyiz.

Fl_OpenCV :
En son 0.8 versiyonunu Inpaint örneğiyle beraber yayınladım elimde 0.85 versiyonu var hatta bir de EigenFace ile yüz tanıma örneğide var. Ama ne zaman kısmet olurda yayınlayabiliriz bilemiyeceğim aslında Fl_OpenCV nin pek bir eksiği yok - en azından benim için - ama asıl olması gereken opencv nin Highgui'sinin içerisinden GTK lı kısımları kaldırıp Fl_OpenCv ile birleştirebilsem, highgui'ye alternatif olur.

Computer Vision veya OpenCV

İlk etapta OpenCv'nin görüntü işlemeyle ilgili kısımlarını daha sonra OpenCv'nin Machine Learning kütüphanesi için FannTool gibi bir GUI oluşturmak gibi fikirler var kafamda.

Yada işin kolayına kaçıp ufak tefek OpenCv'nin kullanımına dair programcıklar yazabilirim

Diğer Yapay Zeka konuları :
Fuzzy Logic SVM, HMM, OpenPNL , Soar ve benzeri diğer yapay zeka metodları üzerine uygumalar yazmak, pratik örnekler hazırlamak.


Sonuç olarak; fikirlerinizi, görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum. yoksa benim bu tembellikten kurtulacağım yok...

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Belirttiğiniz konuların çoğu teoride anlaşılması güç olabilen matematiksel modeller içerdiğinden, pratiğe dönük çalışır örnekler, konuya motivasyonu arttırıp, kavranmasını kolaylaştırabiliyor.

Benim naçizane sıralamam şöyle
1- FannTool un güncel tutulması, diğer YSA ların da kütüphane olanakları dahilinde eklenmesi
2- Diğer güncel YZ konularında giriş seviyesi örnekleri
3- OpenCV ML uygulamaları

birol kuyumcu dedi ki...

öncelikle ilgilenip görüş belirttiğiniz için teşekkürler

zaten Teorik konularda yazılar yazmaya ne vaktim var ne de ehliyetim...

1- FannTool'a eklenecek yenilikler doğrudan ve çoğunlukla Fann daki yeniliklerle ilgili bir kaç çeşit yeni YSA tipi eklenecek ama FANN'ın yeni sürümünü beklemek zorundayız

2- Insanlar lütf edipte bir şeyler yazmıyor ama benim download sayısından çıkardığım OpenCv için epey bir talep var

kısmet artık

tigsimulator dedi ki...

OpenCv konusunda kapsamlı açıklayıcı bir blog ve en önemlisi yardıma hazır bir yazar. Siteye ulaştığımdan beri ilgi alanlarımda değişmeler oldu diyebilirim. Bu konularla daha çok ilgilenir oldum sayenizde güzel şeyler öğreniyorum. Teşekkür ederim.
FannTool'u C#'ta da yazmanız en büyük beklentilerimden :)

birol kuyumcu dedi ki...

İlginiz için teşekkürler
FannTool'un C# yazılmasına gerek yok. C# da FANN kütüphanesini kullanabilmeniz önemli olan
konuyla ilgili örneğide İnşallah hazırlayacağım vakit ve münasip bir konu bulursam