Sayfalar

Cuma, Haziran 27, 2008

Mühendis bey Mühendis bey ... Aman ha dikkat !

Epey bir süre önce yayınlamıştım ama Yeni mezun olup mühendis çıkan bir kardeşimiz için tekrar yayınlamak lazım geldi...

Profösörün talebelerine verdiği son ders
Bilgisayar Mühendisi Arkadaş, İnşallah iyi bir 'donanım'cı veya iyi bir 'program'cı veya iyi bir 'network'çü veya iyi bir 'system administrator' olacaksın. Yalnız şu mühim meseleleri sakın aklından çıkarma!

Bu kâinatın öyle bir donanımcısı vardir ki, bütün mevcudâtı ve içinde yer yüzünü 'create' etmiş;
güneş'i bir 'power source', ay'ı bir 'system clock' yapmış.

O 'power source'dır ki, kesintiye uğramaz ve o 'system clock'tir ki, şaşmaz ve şaşırmaz, O donanımcının ilminin ve sanatının nihayetsizliğini gösterir.

Bu zât aynı zamanda öyle yüce bir programcıdır ki, şu muazzam dünya üzerinde çalişacak şekilde koca hayat programını yazmış, yüzbinlerce yıldan fazladır, 'error' verdirmeden, 'crash' ettirmeden çalıştırıyor.

Eğer Onun ne kadar iyi bir programcı olduğunu da anlamak istersen, önce kendine bak. Gözünle göremediğin küçücük bir hücrene bütün kodunu 'save' etmiş ve yine o küçücük hücrende 'execute' ettiriyor.

Madem ki, DNA'nın bir program olduğu apaçıktır ve bir program programcısız olamaz demek ki, senin programcılığın ancak O büyük zâtın programcılığına ancak bir ayna hükmündedir.

Yine senin bütün hücrelerinden oluşturduğu 'network'ün içinde hadsiz protokollerle o hücreleri konuşturduğu gibi, madem ki, senin de diger insanlarla türlü dillerde ve protokollerde konuşabilmen için gerekli donanımı yanına vermiştir, öylece de gördürüyor, konuşturuyor ve dinletiyor.

Ve madem ki, sen etrafındaki bütün cisimlerden haber alasın diye ışık, ses gibi türlü medyayı hazırlamış kullandırıyor. Sen bunları keşfeder, kullanır fakat bir yenisini ekleyemezsin, o halde öyle büyük bir 'network' uzmanı zât vardır ki, senin her türlü ihtiyacını bilir, ona göre teçhizatını verir.

Senin 'network'çülügün ancak onun, sonsuz ilminden sana verdigi bir küçük parça ve bir büyük nimettir.

Arkadaş, aldanma!
Şu güzel dünya hayatı programı bir 'Limited Trial Version'dur, görüyorsun ki, elde ettiğin malı-mülkü hiç bir surette 'save' edemiyorsun.

Öyle ise;
bu kâinat yazılımını yazanı tanı.

Hem hiç mümkün müdür ki, bir programcı bu kadar güzel bir program yapsın ve yaptığı programda 'about' kesimi koyup kendini tanıttırmasın. Öyle ise bu kâinatin en büyük 'donanımcısı', 'programcısı', 'network'çüsü ve 'system administrator'u olan zâtın her yere işlediği 'about' kesimlerini gör, öğren, 'full versiyon'unu kazanmak için çalış.

Unutma ki, hiç bir hareketin atlanmadan çok dikkatli 'log'lar tutuluyor. Bu 'log'lar her şeye gücü yeten o 'system admini' tarafindan 'open' edilip 'check' edilecektir.

Aman ha dikkat !

Laedri

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Allah razı olsun çok güzel bir yazı.

Adsız dedi ki...

Yazı gerçekten çok manidar. Vallahi şimdi mühendis arkadaşlarıma eposta olarak iletiyorum :)

Hamza ÇOBAN dedi ki...

Hocam süper bi şey bölümdeki bütün bilgisayar mühendislerine gönderim