Sayfalar

Pazar, Şubat 07, 2010

Bulanık mantıkla Inverted Pendulum kontrolü

 

Inverted Pendulum -Ters Sarkaç- dedikleri sistemin   Uzun yıllar kontrol teorileri için ilginç bir araştırma konusu olmuşmuş. Ben söyleyenlerin yalancısıyım. Lafı uzatmayalım M.Ali Akcayol'un "Klasik Bulanık Mantık Denetleyici Problemi  Inverted Pendulum" dökümanındaki açıklamalar esas alınarak hazırlanmış bir program yazdık. 


 

Programlama dili C#.  Bulanık mantık işleri için yazılmış, açık kaynak kodlu LGPL lisansına sahip güzel bir kütüphane olan DotFuzzy kullandık. Ekranda gördüğününüz grafik için de ZedGraph bileşeni kullanıldı. Bu bileşende LGPL lisansına sahip açık kaynak kodlu bir proje. 

Program  "Inverted_Pendulum1.xml" ve "Inverted_Pendulum2.xml"  dosyalarındaki Bulanık mantık sisteminin kayıtlarını kullanarak sistemi çalışmasını gösteriyor. Modeli değiştirmek içim Load Model ile ilgili dosyayı seçip yüklemeniz yeterli. 
Ben de değişik bir model hazırlayım diyorsanız; Programın  "InitFuzzySystem()" kısmında Model tanımlamalarının Nasıl yapılacağınıda görebilirsiniz.  Detaylar için Yukarda linkini verdiğimiz dökümana mürcaat edin.
İndirmek için  (Download) : IPendulum
Her zaman dediğimiz gibi Analaşılmayan bir yerler varsa biz buralardayız danışabilirsiniz

4 yorum:

Adsız dedi ki...

üstad şu projelerde git kullansanız da github'a gönderseniz ne güzel olur.

birol kuyumcu dedi ki...

İlginiz için teşekkürler
ortaklaşa geliştirdiğim bir proje yok kodlarıda yayınlıyorum zaten
bence şimdilik böyle bir ihitiyacım yok

Adsız dedi ki...

merhabalar paylaşımlarınız için çok teşşekür ediyorum . çok faydalı
kod indirmek istiyorum link güncellermisiniz

birol kuyumcu dedi ki...

Üsten FAQ kısmındaki 5. soru ve cevabı inceleyin...