Sayfalar

Pazar, Mart 14, 2010

Yazılım Atölyesi Ankara'da Mart ayı etkinliği

Yazılım Atölyesi Ankara'da Mart ayı etkinliğine katılmak için dün yollara düştük.  Önce Kızılayda Otobüs durağında Hüseyin ile karşılaştık. Kendisi cıva gibi, genç ve cevval bir arkadaş, e-devlet kesmemiş birde buralara gelmiş sağ olsun. ( Geçen sefer bizim verdiğimiz sunumdan kaçmak için şehir dışına kaçmasını unutmadık bir kenara ilerde aleyhinde delil olarak kullanılmak üzre yazıldı )  Neyse efendim otobüs yolculuğu sırasında arkadaş cevvaliyetinden yerinde duramadı ve atlayı verdi, ve tabii ki bende peşinden  ne de olsa yoldaşını yarı yolda bırakmak olmaz. Neyse geri kalan yolu yayan tamamlayıp, etkinliğin yapılacağı yere vasıl olduk.

Etkinliğe vardığımızda Ahmet Alp kardeşin  başkanılığınıda (TBD Genç )  görmüş olduk. Sağa sola kükrüyordu. mesela "Tiz standa dön" diye kızcağızlara fırça attığına şahidiz. Normal karşıladık nede olsa organizasyonu çevirmeye uğraşıyordu. Oragnizasyona katılımının çokluğu , bu işi kotardığını gösteriyordu.

Vakit tamam olunca öncelikle sahneye Hamdi Kavak çıktı. Bize n-tier olamayan  “Katmanlı Yazılım Mimarisi” üzerine bir şeyler anlatmaya çalıştı. Öyle eskisi gibi gecekondu tipi ( yada hala benim yaptığım gibi ) yazılım kabul edilimiyormuş. İlla bir mimari proje neyin çiziktirmek gerekiyormuş. Konuşma sonundaki sorudan hazirunun konudan ne kadar haberdar olduğunuda anlamış bulunduk.

Sonraki konuşma daha çok TBD ve TBD Genç Reklamları  mesabesindeydi. TBD de olacak kadar kelli felli ve bilişimde iş güç sahabısı olmadığımızdan, Gençde olmadığımızdan pek ilgimizi çekmedi. Zaten konunun sonunda vakti zemanında TBD genç kurucu başkanına söz veriiince iş iyice sarpa sardı. Bu arkadaş TBD genç de koşturmak yerine kendiniz yetiştirmeğe bakın, diyecekken ana konuya zıt düşmemek için lafı biraz çevirerek vaziyeti kurtardı.

Sonraki konuşma Ahmet Akdağ tarafında  "Yazılım Geliştirme Süreçleri: Agile Modeling" .  Bu arkadaşda  "Müşteri her zaman haklıdır" düsturunun ingilizcesinden bahsetti. Yazılımı bu düsturla yaparsak daha bir başarılı ve kaliteli oluyormuş. Ben bazı sorularımla kısmen konuşmayı sabote etmeğe çalışsamda. Ortam ve vakit pek müsait değildi, kısmet. 

Etkinlik sonunda, o kadar kişi önünde yapılmış sunumlarla meşhur olmuş arkadaşlardan, imza istekleriyle olması muhtemel  izdihamı önlemek adına,  Adımıza imzalanmış kağıtlar dağıtıldı. (Başkanın organizasyon dehasını gösteren bir örnek daha )

Etkinlik arası tenefüssler ve çay, kahve  ikramı ben içmemiş olsamda iyi oluyor. Ama yine not ediyorum 3 konuşma fazla geliyor, Organizatörlere duyrulur.


Bir dahaki  etkinlikte görüşmek üzre

2 yorum:

Hüseyin dedi ki...

senseimizsin, saygılar

Ahmet B dedi ki...

ustalara saygı =)