Sayfalar

Pazar, Ağustos 01, 2010

Yarım Kalmış Projeler 2,75SetEnaniyetKafDağı();  

Avrupalı bir Terlik firması afrikanın iki değişik alanına pazar araştırması için iki personel yollar.
bir süre sonra cevaplar gelir firmaya;
İlki “Burada malaesef hiç bir şansımız yok herkes çıplak ayakla geziyor.” şeklinde bir rapor gönderir firmasına
ikincinin cevabıysa ilginçtir;
“Burda müthiş bir pazar var kimsenin ayağında terlik yok “

Gelelim üçüncü aşamamıza : Pazarlama Tanıtım.
Yıllar yıllar evvel yazmış olduğu programın pazarlamasını yapamayarak. Programlama camiasından boynu bükük ayrılıp, sanayi de burun sürtmeye devam benim için ayrı bir önemi var konunun. yukarda geçen kıssamızın ise ana fikri gayet açık, işi ehline verin.

Fikri bulan ve Uygulamayı yapan kişiler, işin satış ( pazarlama, tanıtım )  aşamasını küçük görüyor, önemsemiyor.  İşin ehli olan kişilerin isteyecekleri payı yüksek görüp, Ya kendisi uğraşıyor bu işlerle, yada işin ehli olmayan kişilere havale ediyorlar. Oysa bu aşamada en az  diğerleri kadar önemli. Ve belki de pek çok projenin adı sanı pek duyulmadan bir kenarda unutulup gitmelerinin asıl sebebi oluyor. Uğraşıp didinip uygulamanızı yapıyorsunuz ve sıra karşılığını almaya geldiğinde acemilik yapıyorsunuz. Böyle olmaz, bütün emeğinizi heba etmektense paylaşmak iyidir.

ReleaseEnaniyet();

NefisMuhasebesi.Enabled();
 
Gelelim “Ya bu işler niye böyle yarım yamalak kalıyor ?” sorumuzun cevabına 
aslında serinin son yazısınında böylecek yarım yamalak kalmasından belli...
Bırakın ekip kurmayı,  açık kaynak kodlu projesi için beta testi yapacak insan bile bulamayan birinin, Projelerinin, ve Yazılarının yarım kalmasına şaşmamak gerekir....

NefisMuhasebesi.Disabled();

Not : Bu günlerde babamın sağlık problemleri var. Hayır dualarınızı bekleriz....

6 yorum:

Ceyhun dedi ki...

Bazı şeylere bir heyecanla başladığımız için böyle oluyor benim başladığım ve yarım bıraktığım çok şey oldu. Ya hevevsim kırıldı yeterli ilgiyi görmediği için ya da uğraşmak istemedim, farklı şeylere kaydı ilgim. Biraz odaklanmak ve o iş bitene kadar başka şeylere heves etmemek gerekiyor.

birol kuyumcu dedi ki...

aslında dolaylı da olsa aynı mevzu
işe ekip olarak başlanmış olsa ekipden birinin gevşemesini diğreleri engelleyebilir. Ve keza ilgi görmemeside iyi tantım yapacak birine işi havale etmemenizden...

wintermute dedi ki...

Evet, benim de benzer bir problemim var. Satış ve Pazarlamanın ehillerini aşağı görmüyorum, ve satış ve pazarlamanının önemini kavrıyorum. Ancak bazı insanlar var, hiç bir emek harcamadan, hiç bir iş yapmadan, hiç bir şekilde kafa yormadan projenizden pay almak istiyorlar. Bu durumu adil bulmuyorum. Ben gece gündüz kod yazıp, her şeyi mükemmel yapıncaya kadar uyumuyorum, pazarlamacı beyler ve hanımlar ise sadece "talk", bir şekilde içime sinmiyor. Bu duruma ne diyorsun?

Bunun dışında babana acil şifalar diliyorum.

birol kuyumcu dedi ki...

aslında tamda anlatmak istediğim buydu. Yazdıklarınıza dikkat edin sonuçda projenizin tanıtımına ve pazarlamasına engel olan siz oluyorsunuz ?
" Bütün emeğinizi heba etmektense paylaşmak iyidir."

Adsız dedi ki...

Neredesiniz? Özlettiniz kendinizi. Umarım babanız sağlığına kavuşmuştur. İnşallah yakında yazılarınıza devam edersiniz.

birol kuyumcu dedi ki...

İnşallah diyeyim