Sayfalar

Perşembe, Haziran 23, 2011

Yaz Tatili Ödevi !

Epeydir yazı yazamıyıyorum. aslında kafamda tasarladığım pek çok konu oldu ama vakit bulup da  yazıya dökmek nasip olmadı. Vaktimin olmaması aslında bir bahene, blogdaki pek çok yazıyı ne sıkışık zamanlarda yazdığımı ben bilirim. İnşallah şu üzerimdeki tembellik kalkarda aklımdaki yazıları yazabilirim.

Tembellik dedimde aklıma geldi. Okullar kapandı, blogdaki yazılarımızı ilgi duyan ve bitirme tezini bu tür konularda almayı planlayan, öğrenci kardeşler için bu yaz tatili zamanı büyük bir fırsattır. Seneye derslerdi, sınavlardı derken, tez verme zamanı gelipde
" Önümüzdeki hafta tezi tamamlamam lazım yoksa okul uzayacak "
şeklinde sızlanmamak için şimdiden gayret göstermek lazım. Hem zaten Öğrencilikten Talebeliğe  geçişde ancak böyle mümkün tabii böyle bir niyetiniz varsa

Bu yazıda iki kitap tavsiyesinde bulunmak istiyoruz.

İlki  Zekai Şen hocamızın;

"Bilimsel Düşünce ve Matematik Modelleme"
Konu başlıkları şöyle
  • Düşünce ve Model 
  • Matematik Modeller
  • Akılcı (Rasyonel) Mantık Modelleri 
  • Akılcı Sonsuz Küçük Aralık (Diferansiyel) Modelleri 
  • Deneyci (Ampirik) Modelleme İlkeleri 
  • Akılcı-Deneyci (Analitik) Modelleme
  • Sonlu Küçük Aralık (Sayısal) Modelleme 
  • İhtimal Yöntemleri ile Modelleme
  • Çalkantı (Pertürbasyon) Modelleri 
  • Bulanık Mantık Yöntemleri ile Model Geliştirme
Kitapdan  bir kaç parça
"Ülkemiz  eğitim sisteminde, özellikle mühendislik eğitiminde çok fazla sayıda formül ve matematik ifadelere yer verilmektedir. Bunların çıkarılmalarındaki temel düşünce  ve mantık kurallarına ağırlık  verilmediği için , mühendislik eğitimi  sanki bir formüller dizisini  bilme ve uygulama kalıplarına oturtulmuş olarak görülmektedir. Halbuki her formül bir modeldir"

"Bir kişi dogmatik ve sistematik denilen eğitim sisteminde ezberci olarak kaldı, hocaları ile tartışmalı ve eleştirel bilgiler almadı ise... veya hocalar tarafından bu biilgiler verilmedi ise , o toplulukta ne akılcı ne deneyci ne de bunların ikisinin karışımı  biçimlerinde bilgi üretimi olamaz. Bunun doğal sonucu olarak da  incelenmesi mümkün olayların bile modelleri yapılamaz"
Keşke daha gençken okusaydım dediğim bir kitap tavsiye ederiz.

İkinci kitabımız "Görüntü İşleme Teknikleri ve Mühendislik Uygulamaları"

 Bu kitapta geleneksel iki boyutlu filtreler dışında yapay sinir ağları, rasgele sinir ağları, zorlamalı yapay sinir ağları, hücresel yapay sinir ağları, hücresel rasgele yapay sinir ağları, dalgacık dönüşümü, dalgacık hücresel yapay sinir ağları, Markov rasgele alan süzgeçleri, iteratif hücresel resim işleme algoritması, yönlendirme süzgeçleri, genetik algoritma ve görüntü iletimi gibi son derece güncel konular anlatılmaktadır. Bu yöntemler çeşitli sentetik verilere ve gerçek problemlere uygulanmış olup sonuçlar ve yöntemlerin performansları bu kitapta değerlendirilmiştir.

 Tanıtımından da anlaşılacağı üzere bir ders kitabı nitelğinden çok yapılmış makale çalışmalarının derlenmesiyle oluşmuş bir kitaptır. Öğretici olmakdan çok Ufuk açıcı ve ilham verici bir kitap. Erol Gelenbe 'nin geliştirmiş olduğu Rasgele Yapay Sinir Ağları hakkında bilgiler ve uygulamaları görebileceğiniz kaç kitap vardırki türkçede...

Dip Not:  Yazıyı yayınladıktan sonra daha önce yazdığım kitap tavsiyelerinide etiketledim. Artık kitap katagorisinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu vesileyle reklamını yaptığım için satış rekorları kıran kitap sahiplerindende komisyonumun ! tarafıma gönderilmesini bekliyoruz  ;)

4 yorum:

Emre Erkan dedi ki...

Matematik Modelleme İlkeleri kitabını nereden temin edebilirim ? Eski bir kitap olduğu için internettede bulamadım.

birol kuyumcu dedi ki...

İnternettede var su vakfının yayını sitesinde var

Unknown dedi ki...

Merhaba bitirme projem için yapay sinir ağları ile hastalık teşhisi yapmam gerekiyor. Ama ysa algoritma konusunda hiç bir bilgim yok Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Algoritma konusunda beni yönlendirebilecek ya da elinizde örnek kod var mı?
Şimdiden teşekkürler

birol kuyumcu dedi ki...

e-posta atın ordan konuşalım burda yorumlar üzerinden iletişim zor olur
e-posta adresim Blogun "About Me" kısmında var