Sayfalar

Salı, Aralık 13, 2022

Innovasyon Yumurtlayan Hindi

Zeka Hakkında Kıssalı Yazılar - 8 *


 

Nasrettin hoca malum pekçok yerler yurtlar gezmiş, ilim tahsil etmiş. Memleketler yerler görmüş yanından ayırmadığıda bir hindisi varmış. Hani şu meşhur konuşmasada düşünen hindi.
Hoca, Hindinin yumurtası ile karnını doyurup gezmeye, talebeliğe devam edermiş.

O kadar ilim meclisinden bulunmasından mi bilinmez hindiye bir haller olmuş. Hindinin yumurtalarının içlerinden türlü işler için innovatif fikirler yazan nameler çıkmaya başlamış. Hoca Nasrettin pek de anlamıyormuş bu namelerin maddi karşılığından. Sırtını sıvazlayıp bir öğün karınını doyurana veriyormuş nameleri. Zaman geçtikçe hindinin ünüde yayılmış kulaktan kulağa.

Gel zaman git zaman, ortalıklar karışmış, bir taraftan Timur, bir taraftan eşkiyalar, ortalığı kasıp kavurmuşlar. Kimseler çıkamamış evlerinden dışarı, Herkes can derdine düşmüş. Böyle karanlık zamanlarda Hocaya gelen gidende olmamış normal olarak.

Ama zaman bu dururmu yerinde. Kış biter bahar gelir ! Karanlık biter gün doğar !  Çalkantı kesilir sular durulur. Ortalık düzelince Ağalar beyler hocanın kapısına gelmişler. Innovasyonlu Namelerden talep etmişler. 

Hoca :

- Ağalarım Beylerim malesef ben hindiyi kesip yedim.

demiş. 

Ağalar Beyler :

- Ya hoca sen delirdinmi ? Hiç Innovasyon Yumurtlayan hindi kesilirmi ?

demişler.

Hoca:

- Zaten çokda maddi bir getirisi olmuyordu. Gelip, destek çıkan  olmayınca,  aç kaldım. Ya Çekip gidecektim diyar-ı küffara doğru. Onun içinde ihtiyardım gidemedim. Sonunda da dayanamayıp kesip yedim, Fikirler Yenmiyor malum.

demiş. İlave etmiş

Ey ağalar beyler bu innovatif işler niçin bizim memlekette çıkmıyor deyu hayıflanmayın beyhude, sebebi sizsiniz...

Not: Üstteki resim "Stable Diffusion 2.1 Demo" ile üretilmiştir.

 

* Zeka Hakkında Kıssalı Yazılar Serisi - 1 2 3 4 5 6 7

Hiç yorum yok: